چگونه مي توان رابطه انسان را با طبيعت خوب كرد؟

اين پرسشي بود كه مدتها ذهن تي اسميت، يك دانشمند و گياه شناس انگليسي را به خود مشغول كرده بود. وسرانجام پاسخ پرسشش را يافت.
پاسخ اين بود:ساخت باغي جديد و بسيار عجيب كه نظر همه مردم جهان را به خود جلب كند.كار ساخت اين باغ اكتبر 1998 شروع شد و پس از 3 سال در مارس 2001 پروژه ساخت به اتمام رسيد. نام اين مجموعه ديدني را كه در 270 مايلي غرب لندن واقع شده است« بهشت عدن» گذاشتند.
اين مجموعه با مساحتي بيش از 2000 هكتار؛ صد هزار گياه شامل 5000 نوع مختلف از مناطق آب و هوايي گوناگون را در خود جاي داده است.
فرم قطعاتي كه اين سازه با آنها ساخته شده است نوعي استيل لعابدار با لوله هاي گالوانيزه است . پوشش روي گلخانه كه درون قابهاي شش ضلعي با قطر 9متر قرار گرفته اند از جنس نوعي پليمر به نام ETFE است كه خواص جالبي دارد. اين ماده مي تواند روز گرما را بگيرد و در شب آن را پس بدهد. همچنين شفاف و قابل باز يافت است و حداقل 30 سال عمر مي كند. هيچگونه گرد و غباري را هم جذب نمي كند و با وجود اينكه يك درصد شيشه وزن دارد بسيار محكم است به طوريكه اگر يك تيم فوتبال روي آن برود مي تواند وزنشان را تحمل كند.
اين پليمر همچنين اشعه ماورا بنفشUV را كه براي رشد گياهان لازم است از خود عبور مي دهد و نور آفتاب، خواص آن را تغيير نمي دهد. روي اين فويلها لانه زنبور وچشم حشرات شبيه سازي شده است
هدف از ساخت اين گلخانه نه تنها تحقيقات بلكه بازديد عموم و آموزش كودكان و والدين آنها براي رفتار صحيح با دوست قديمي بشر، طبيعت و گياهان است.

+ نوشته شده در پنجشنبه 23 آبان1387ساعت 9:15 توسط شیمی |

Repeating Unit                   Solvents


Acetylene                                   Isopropylamine, aniline

Acrylamide                                 Morpholine, water

Acrylate esters      Aromatic hydrocarbons, chlorinated hydrocarbons, THF, esters, ketones

Acrylic acid                                Alcohols, water, dilute aqueous alkali

Acrylonitrile                                Phenylenediamines, ethylene carbonate, sulfuric acid

Alkyl vinyl ethers                    Benzene, halogenated hydrocarbons, methyl ethyl ketone

Amic acids                                  DMF, DMSO, tetramethylurea

Aryl sulfonates                             DMF

Butadiene                                    Hydrocarbons, THF, higher ketones

?-Caprolactam (Nylon 6)                  m-Cresol, chlorophenol, formic acid

Cellulose                               Trifluoroacetic acid, aqueous solutions of cupriethylenediamine

Cellulose ethers                           Aqueous alkali

Cellulose triacetate                      Methylene chloride, THF, ethylene carbonate

Chloroprene                                 Benzene, chlorinated hydrocarbons, pyridine


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 21 آبان1387ساعت 16:46 توسط شیمی |

 

هوشمندي در مواد، خاصيتي است که مختص به گروه خاصي نبوده و در اغلب گروه­هاي مواد ديده مي­شود. پليمرها نيز از اين قضيه مستنثنا نيستند و در برابر محرک­هاي مختلف مثل دما، ميدان­هاي الکتريکي و ميدانهاي مغناطيسي، عکس‌العمل­هاي متفاوتي از خود نشان مي‌دهند. اين پليمرها به گروه‌هاي مختلفي تقسيم ‌مي‌شوند و داراي خواص و کاربردهاي متفاوتي مي‌باشند. در ذيل به معرفي، تقسيم‌بندي، کاربردها و بازار اين مواد به طور مختصر اشاره شده است:


1) پليمرهاي فعال الکتريکي (EAP)

مکانيزم هوشمندي در اين مواد، عکس‌العمل‌ در برابر تحريکات الکتريکي خارجي است. اين عکس‌العمل، تغيير در ابعاد و هندسه ماده را شامل مي شود.

اين پليمرها که در سال 1990 شناخته شده­اند، کاربردهاي زيادي در پزشکي، صنعت و مهندسي عمران دارند. اين پليمرها به دو دسته عمده تقسيم مي‌شوند:

الف)پليمرهاي فعال الکتريکي الکترونيکي که به منظور حفظ تغيير مکان ايجاد شده در اثر اعمال ولتاژ DC مورد استفاده قرار مي‌گيرند و کاربردهاي زيادي در رباتها دارند. اين دسته خود از جنبه کاربردي به دو گروه تقسيم مي‌شود که عبارتند از: گروهي که در حسگري خود از رسانايي و هدايت الکتريکي بهره مي‌برند و گروهي که از فعاليت الکتريکي خود در اثر تحريک خارجي به عنوان محرک استفاده مي‌کنند.

کاربردهاي اين پليمرها در صنايع مختلفي است که مي‌توان از جمله آنها مواد الکترواستاتيک در لباسهاي ضد الکتريسيته، چسب‌هاي رسانا، حفاظ‌هاي الکتريکي و مغناطيسي، تخته‌هاي مدار چاپي الکترونيکي، رشته‌هاي اعصاب مصنوعي، سازه‌هاي هواپيما و پيزوسراميک­ها را نام برد.

ب)پليمرهايفعالالکتريکييوني هستند که در غشاهاي مبادله­گر يوني، محرک‌هاي الکترومکانيکي، سنسورهاي حرارتي- شيميايي، الکتروليت­هاي جامد، باطري‌هاي قابل شارژ و سيستم‌هاي رهايش دارو در پزشکي کاربرد دارند.

پليمرهاي فعال الکتريکي به عنوان دي­الکتريک نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرند. به عنوان نمونه پليمرهاي که داراي سفتي (Stiffness) و ثابت دي­الکتريک بالا مي‌باشند، در محرک­هاي(Actuator) با کرنش بالا مورد استفاده قرار مي‌گيرند که به طور نمونه در پيزوالکتريک­ها کاربرد دارند.

قابل ذکر است که الاستومرهاي بلور مايع، الاستومرهاي الکتروويسکوالاستيک، پليمرهاي فروالکتريک، نانولوله‌هاي کربن و پليمرهاي رسانا که بعنوان شناساگرهاي گازهاي سمي (حسگرهاي يوني) در پالايشگاهها و صنايع نظامي کاربرد دارند، نيز در اين گروه قرار مي‌گيرند.


2) سيالات مغناطيسي و رئولوژيکي (MRF)
در اين نوع از پليمرهاي هوشمند، با تغيير ميدان مغناطيسي، ويسکوزيتة آنها تغيير مي‌کند و عملکرد آنها مشابه سيالات الکتريکي رئولوژيکي مي‌باشد.


3) سيالات الکتريکي رئولوژيکي (ERF)

اين سيالات اساس پليمري دارند و در برابر ميدان الکتريکي از خود تغيير ويسکوزيته نشان مي‌دهند که مي­توان با اين تغيير ابعاد را تحت تاثير قرار داد. به طور مثال اين مواد در کمک فنرهاي خودرو در خودروهاي جديد کاربرد دارند و با تغيير جريان مي‌توان ارتفاع خودرو را تنظيم نمود.

اين نوع پليمرها در راه‌سازي، پل‌سازي و صنعت ساختمان نيز استفاده مي‌شود و امروزه در تکيه‌گاه خيلي از پل‌ها خصوصاً پل‌هاي معلق از اين مواد استفاه مي‌شود.

سيالات ERF داراي سه نوع مثبت، منفي و مواد نوري الکتريکي هستند. اگر با اعمال ميدان الکتريکي، ويسکوزيته افزايش يابد ERF مثبت است، اگر با افزايش ميدان الکتريکي ويسکوزيته کاهش يابد ERF منفي است و اگر با تاباندن اشعه ماوراء بنفش ويسکوزيته تغيير کند ERF از نوع نوري و الکتريکي مي‌باشد.


4) ژل‌هاي پليمري هوشمند

با تغيير در زنجيره پليمرها مي‌توان ژل­ها را ساخت که اين کار با تعويض بعضي از مونومرهاي زنجيره با مواد شيميايي صورت مي‌گيرد. تفاوت اصلي ژل­ها با پليمرها سازگاري شيميايي و ترموديناميکي آنها با حلال‌ها مي‌باشد و نيز خاصيت رطوبت‌گيري که در آنها وجود دارد.

ژل­ها براساس ويژگي‌هايي نظير طبيعت گروه‌هاي تشکيل­دهنده، خواص مکانيکي، ويژگي‌هاي ساختاري و شکل شبکه تقسيم‌بندي مي‌شوند و در برا بر محرک‌هاي مختلف فيزيکي و شيميايي نظير دما، ميدان الکتريکي و مغناطيسي، نور، فشار و PH، از خود عکس‌العمل‌ نشان مي‌دهند و در صنايع دفاعي، زيستي، داروسازي و غيره مورد استفاده قرار مي‌گيرند.


5) پليمرهاي با حافظه شکلي

مشابه آلياژهاي حافظه‌دار هستند به اين ترتيب که در اثر تغييرات دمايي از خود تغييرات ابعادي نشان مي‌دهند که علت آن تغيير در مورفولوژي زنجيره‌ها است. اين پليمرها در مواردي مثل جيگ و فيکسچرهاي ماشينکاري کاربرد دارند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه 14 آبان1387ساعت 14:29 توسط شیمی |

ماده عايق كاري پلاستيك سلولي نيمه صلب يا صلبي است كه داراي ساختار اساسا" سلول بسته و بر پايه پلي يورتان ميباشد. ( استاندارد ملي80 84 بند4-2-6)

پلي يورتان و محصولات آن در واقع يكي از زير شاخهاي علم شيمي است كه فراورده هاي آن مقاومت زيادي به انتقال حرارت و سايش از خود نشان ميدهند.به همين دليل كاربرد آن در صنايع هر روز در حال گسترش ميباشد. استحكام و مقاومت قطعات توليدي از پلي يورتان بسار بهتر از لاستيك است .
فوم پلي يورتان با يك ساختار سلولي بسته كه برپايه پلي يورتان ,درحضور كاتاليزورها و مواد دمنده باواكنش شيميايي پلي ايزوسيانات ها با تركيبات حاوي هيدروژن اسيدي ساخته مي شوند. مزيت هاي فوم پلي يورتان عبارتند از : هدايت حرارتي كم كه از تمامي مصالح عايق متداول ديگر كمتر است , وزن سبك , استحكام بالا, قابليت بسيار زياد در پذيرش تغيير در فومولاسيون جهت برآورده كردن انتظارات كاربردي, چسبندگي قوي به بسياري از مواد, نفوذپذيري كم در برابر بخار آب, مقاومت حرارتي در دماي بيش از 100 در جه سلسيوس, قابليت فوم شوندگي در محل براي پر كردن شكل هاي پيچيده, فوم سخت پلي يورتان در گستره وسيعي از دما به عنوان عايق حرارتي به كار برده شده است .براي مثال اين نوع فوم در عايق كاري ازت مايع در-196 درجه سلسيوس و بخار در +126 درجه سلسيوس به كار برده شده است .
فرم انعطاف پذير پلي يورتان نيز در عايق كاري لوله ها مي تواند به كار برده شود . فوم هاي پلي يورتان به صورت يك لايه نازك با كارآرايي بالا عايق كاري بدنه يخچال ها و فريزرها به كار برده مي شود . امروزه سعي مي شود كه فوم پلي يورتان باگازي غير از CFC(كلروفلوئور كربن- مبرد هاي فريوني )
به عنوان ماده دمنده ساخته شود . اگر چه اين گازها به خوبي گاز هايCFC عايق كاري را انجام نمي دهند ,ا ما به لايه ازن سياره زمين آسيب كمتري وارد مي كنند, چگالي فو م هاي ساخته شده توسط روش جديد معمولا 32 كيلو گرم بر متر مكعب است . فومهاي پلي يورتان سلول باز با چگالي كم (8كيلو گرم بر متر مكعب)نيز وجود دارد .بعضي انواع با چگالي كم از دي اكسيد كربن به عنوان ماده دمنده استفاده مي كنند و همچنين فوم هاي كم چگالي به داخل ديوار هاي دو جداره باز اسپري مي شوند و به سرعت منبسط مي شوند و فضاي خالي راپر از درزبندي مي كنند فو مهاي آهسته منبسط شونده براي ساختمان هاي موجود كه عايق حرارتي ندارند در نظر گرفته شده است . اين فوم مايع بسيار آهسته منبسط مي شود و بنابراين احتمال آسيب رسيدن به ديوار ناشي از انبساط بيش از حد كاهش مي يابد . فوم در برابر بخار آب نفوذ پذير است, قابل انعطاف بوده و در برابر مكش آب اين عايق درزبندي هواي خوبي انجام مي دهد . همچنين كندسوز است و بعد از براشتن آتش , شعله پايدار نخواهد بوداما نكته با اهميت اين است كه متصاعد نمودن گازهاي سمي سيانيد هيدروژن(HCN) در مجاورت حرارت يا در هنگام سوختن مي باشد.

 

+ نوشته شده در پنجشنبه 9 آبان1387ساعت 10:45 توسط شیمی |


گريد معمولي (GPPS)

اين پليمر به دليل خواصي مانند شفافيت در برابر جذب رطوبت، نداشتن بو و مزه، عايق الکتريسيته و نيز خاصيت قالب­پذيريي خوب با استقبال فراواني رو به رو شد. به همين جهت اين پليمر در ساخت وسايلي که از اين ويژگيها بالاترين بهره را ببرد استفاده مي­شود. کاربردهايي همچون لوازم بهداشتي، ورزشي ، صنايع اتومبيل­سازي ، لوازم خانگي، صنايع الکتريکي، کامپيوتر، پنکه، ريش­تراش و ... از جمله موارد استفاده از اين پليمر مي­باشد.


گريد مقاوم (HIPS)

پايين بودن ضربه پذيري گريد معمولي باعث شد که پلي­استايرن اصلاح شده يا مقاوم، به شدت رشد کرده و در رده پليمرهاي پرمصرف قرارگيرد. از خصوصيات برجسته گريد مقاوم ، خواص مکانيک به خصوص ضربه­پذيري خوب همراه با قيمت ارزان است که اين خصوصيات باعث استفاده از پلي­استايرن با گريد مقاوم در ساخت انواع وسائل و تجهيزات گرديد. اصلاح پلي­استايرن، موجب افزايش چقرمگي، استحکام ضربه­اي و افزايش کشش طول مي­گردد. اين عمل شفافيت پلي­استايرن را نيز خراب مي­کند. پلاستيک­هاي ps اصلاح شده با لاستيک معمولاً درساخت تلويزيون و لوازم خانگي، قسمت داخل يخچال (سينيها، طبقات ، پوششهاي داخلي و غيره ) و ظروف نگهدارنده استفاده مي­شود. مصرف کنوني و جهاني اين گريد همراه با گريد معمولي حدود 2/11 ميليون تن است که پيش­بيني مي­شود در سال 2013 اين ميزان حدود 8/15 ميليون تن بالغ شود.

 


گريد انبساطي (EPS)

پلي­استايرن که در بلوکهاي پلاستوفرم به عنوان عايق  برودتي در سردخانه­ها و يخچال­هاي صنعتي، خانه­هاي پيش­ساخته، انواع فوم­هاي بسته­بندي لوازم برقي و الکترونيکي و انواع يخدان و ... بکار مي­رود از نوع انبساطي مي­باشد. مصرف کنوني گريد انبساطي در جهان ، حدود 4/3 ميليون تن است . پيش­بيني مي­شود که مصرف گريد انبساطي پلي­استايرن درسال 2013 بالغ بر 1/5 ميليون تن گردد.


اکريلو نيتريل – بوتادين- استايرن  (ABS)

علت اصلي کاربرد اين نوع پليمر خواص تقريباً بي نظير ترکيبي آن است. يعني هم سخت است و هم چقرمه. اکريلونيتريل در اين نوع پليمر باعث افزايش استحکام ومقاومت شيميايي مي­شود،. بوتادين خاصيت چقرمگي و استحکام ضربه­اي را افزايش مي­دهد و استايرن براي افزايش سختي و جلا مورد استفاده قرار مي­گيرد. مقاومت اين پلاستيک در برابر مواد شيميايي، حلالها و رطوبت خوب است. از طرف ديگر ، توانايي آن براي آميخته شدن به منظور سفتي و انعطاف­پذيري در طيف بالا مي­باشد. از اين نوع پليمر در ساخت لوله و اتصالات ، اثايه و قطعات اتومبيل ، ساخت لوازم خانگي از قبيل جاروبرقي ، آستر در يخچال و جعبه راديو و تلويزيون ، داشبورد اتومبيل ، فرمان اتومبيل ، تلفن ، سقف اتاقکهاي کاروان ، سينيها، مبلمان ، قايقها و .. استفاده مي­شود.

ABS اين ويژگي را نيز دارد که با PVC ترکيب شده و الياژي با مقاومت ضربه­اي بيشتر را بوجود آورد.

+ نوشته شده در شنبه 4 آبان1387ساعت 16:8 توسط شیمی |

اولين بار در سال 1940 پلي­استايرن توسط شرکت آلماني صنايع فارين( (I.G.Farben Industries توليد و به عنوان عايق در صنايع الکتريکي مصرف مي­شد. در زمان جنگ جهاني دوم که راه ورود لاستيک طبيعي به آمريکا بسته شد، اين پليمر براي توليد لاستيک مصنوعي در آمريکا بکار گرفته شد . پس از جنگ که مجدداً ورود لاستيک طبيعي به آمريکا آغاز شد. مصرف پلي­استايرن به مراتب کمتر از توليد آن بود . از اين رو بازاريابي وسيعي براي مصرف پلي­استايرن براي مصارف روزمره آغاز گشت، در نتيجه، امروزه پلي­استايرن يکي از معروفترين پلاستيک­هايي است که در اغلب صنايع مورد نياز بوده و مصرف مي­شود. از جمله مواردي که باعث توسعه کاربرد اين پليمر شدند، شفافيت، شکل­پذيري و قيمت اندک آن است که خود باعث ايجاد جايگاهي مخصوص در بين انواع پليمر شد. ظرفيت توليد جهاني پلي­استايرن در دهه گذشته با رشد متوسط سالانه 75/5 درصد از 7/8 ميليون تن درسال 1990 به 18 ميليون تن در سال 2003 رسيده که دراين مدت به ميزان بيش از 2 برابر افزايش يافته است . اين پلاستيک بر خلاف ساير پلاستيکها، ويژگي بلوري نداشته و شفاف است . پلي استايرن در برابر جذب آب، مقاومت خوبي داشته و عايق حرارتي و الکتريکي بسيار خوبي است. اين پليمر با مصرف جهاني 7/14 ميليون تن حدود 9 درصد از مصرف پليمرهاي اساسي را در بر مي­گيرد. پلي­استايرن در 3 گريد HIPS (مقاوم در برابر ضربه) ، GPPS معمولي و EPS(انبساطي) توليد مي­شود.

+ نوشته شده در شنبه 4 آبان1387ساعت 15:38 توسط شیمی |

بزرگترین بازار فیلم LLDPE بازار کیف است. چون فیلم LLDPE مقاومت کشش بالا دارد و در برابر پارگی مقاوم است قادر است با فیلم HDPE در بسیاری از کاربرد ها رقابت کند. چون کیف های ساخته شده از فیلم های نازک LLDPE مقاومت کششی بسیار عالی، مقاومت در برابر سوراخ شدن و مقاومت مهر شدن ( seal) در فشار های کم را دارد می توانند برای بسته بندی ویا به عنوان کیف جیبی کیف خشک شویی و لباس خشک شویی و کیف یخ مورد استفاده قرار گیرد. حجم مهمی از فیلم LLDPE برای تولید مواد بسته بندی در سایز بزرگ برای غذا ( مثل ساک بقالی) و منسوجات استفاده می شود. ضمنا در صنعت و کشاورزی نیز کاربرد دارد.
قالب‌گیری تزریقی دومین بازار بزرگ LLDPE است. بیش ار نیمی از LLDPE مصرفی در کاربردهای قالب‌ریزی شده، برای سیم منازل استفاده می‌شود.
سیم منازل LLDPE نسبت به LDPE سفت‌تر، دارای مقاومت بیشتر در برابر ضربه و تغییر شکل در دماهای بالا است و قدرت inpact انها در دمای پایین از پلی پرو پیلن برتر است. در نتیجه ظروف ساخته شده از LLDPE جلای خیلی عالی و warpage پایین دارد. به همین ترتیب ظروف زباله و ظروف صنعتی ساخته شده از LLDPE استحکام استثنایی دارد و می تواند در برابر جابه جایی های خشن مقاومت کند. کاربردهای شکل‌دهی تزریقی برای LLDPE با ترکیب یکنواخت(پلاستومر) شامل پوششهای شفاف برای ظروف خانگی و ماسک صورت برای کار با اکسیژن است.


کاربردهای Blow molded , Rotationaly molded ، LLDPE قادر است تا با محصولات گران‌تر از قبیل cross-linked( شبکه‌ای شده) و rubber-modified PE رقابت کنند. بنابر این انواع زیادی از کالا ها از ذرات ترکیب شده (molded) با ساختار پیچیده از رزین های LLDPE ساخته می شود که از جمله می توان اسباب بازی، ظروف بزرگ با لبه‌های گرد، تانک‌های کشاورزی و نگهداری آب را نام برد.


ویژگی‌های LLDPE در ساخت لوله نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. لوله های LLDPE نه تنها انعطاف‌پذیری لازم، مقاومت بالا در برابر ترکبدگی و مقاومت در برابر شکست تنش محیطی بالایی دارد، بلکه تغییر شکل حرارتی ان بیشتر از LDPE و بعضی درجه های HDPE است. لوله ی LLDPE برای لوله کشی قطره ای، لوله ی استخر های شنا، لوله های خرطومی منازل و غیره بکار می رود.بدلیل خلوص ،شفافیت و انعطاف پذیری LLDPE (با ترکیب یکنواخت) و VLDPE ،این مواد جایگزین PVC در بعضی کاربردها از جمله کاربردهای دارویی از تیوب شده است.


LLDPE به طور گسترده برای سیم و پوشش کابل در صنعت برق و تلفن استفاده می شود. پوشش به ویژگی هایی از قبیل انعطاف پذیری ،کشش،دمای شکنندگی پایین،مقاومت بالا در برابر خراشیدگی،و خواص دی الکتریک بالا نیازمند است که برای رزین های PE معمولی است.سیم پوشیده شده با LLDPE بطور گسترده در توزیع برق با ولتاژ پایین ،اتصال کابل های قدرت زیرزمینی،شبکه های ارتباطی و اطلاع رسانی، سیم کشی خودرو و لوازم خانگی به کار می رود.همچنین حجم مهمی از LLDPE در بعضی کاربردهای الکتریکی مثل jacketing,molded accessory panels و ورقه های نیمه هادی استفاده می شود.

 

+ نوشته شده در شنبه 4 آبان1387ساعت 14:54 توسط شیمی |

 

پلی یورتانها با تنوع و خواص ویژه خود توانسته اند بازار وسیعی از بازار مصرف پلیمرها در صنایع مختلف از جمله اتومبیل سازی, لوازم خانگی، ساختمان و صنایع حرارتی - برودتی را به خود اختصاص دهند. این تغییر و تحول بخصوص طی 20 سال گذشته به دلیل افزایش دامنه تولید سرعت افزونتری گرفته است، به گونه ای كه هر روز ما با تعداد زیادی از محصولات كه از مواد پلی یورتانی ساخته شده است، سروكار داریم.

+ نوشته شده در جمعه 3 آبان1387ساعت 11:44 توسط شیمی |